Proje Taşımacılığı

Anasayfa » Proje Taşımacılığı

Proje Taşımacılığı

Lojistik hizmet sağlayıcıları, ağırlıklı olarak kendileri tarafından sağlanan taşıma, dağıtım veya depolama vb. hizmetlerdir. Faaliyetleri ne olursa olsun, bunu proje çalışması olarak görüyor olabilirler. Atlas Movers olarak sunmuş olduğumuz hizmetlerden biri de proje taşımacılığıdır. Her projenin planlama, organizasyon, bütçe, kilometre taşları ve zaman sınırları vardır. Lojistik sektörü, birçok alanda hizmet vermekte ve birçok farklı alana ayrılmaktadır. “Proje Taşımacılığı” ve “Proje Lojistiği” terimlerinin sahada özel bir anlamı vardır.

Proje taşımacılığı ağırlıklı olarak hacimli ve yer kaplayan (çok uzun, çok geniş veya çok yüksek) veya orantısız malları taşımak için kullanılır. Bu tür ürünler genellikle kamu/özel fabrikalar, rafineriler, madenler, enerji, inşaat vb. altyapı yatırımı için gerekli malzeme, ekipman veya tesislerdir. Proje lojistiği, özel dağıtım, depolama veya müşteri kullanımı ve nakliye işlevleri gibi karmaşık lojistik görevleri içerir. Her proje lojistiği benzersizdir, bunu karşılayamaz. Her müşteri, projesinin benzersiz olmasını ve ihtiyaçlarına göre en iyi şekilde yürütülmesini ister. Lojistik işletmesi, taşınan malzemenin özelliklerini, montaj ve demontaj süreçlerini anlamalı ve bilmeli, müşteri ile işbirliği yapmalı ve işinde deneyimli olmalıdır. Bu süreçlerde ekip çalışması çok önemli bir faktördür. Proje taşımacılığında risk yönetim planı oluşturmak çok önemlidir. Olası hasar ve kazaların değerlendirilmesi yapılır. Malzemeler nakliye sırasında zarar görmemelidir. Yedek olmadığı için sözleşmelerin geri ödeme koşulları zor olabilir. Sigorta, proje lojistiğinin bir diğer önemli parçasıdır. Sigorta yokluğunda ve bir kaza durumunda lojistik işi sadece müşteri kaybetmekle kalmaz; ayrıca hizmet bedelinden çok daha yüksek maliyetlere de maruz kalabilir.

Proje taşımacılığında kullanılan yol çok önemlidir. Deniz ve demiryolu modları özel ekipman, taşıma konteynırları veya araçlar gerektirir, karayolunda çok dingilli özel kamyonlarla taşınabilir. Limanlar, terminal kapasitesi, tüneller, otoyollar, köprüler, kavşaklar, viyadük yüksekliği ve yük kapasiteleri, şerit sayısı ve trafik yoğunluğu dikkate alınmalıdır.

Proje taşımacılığının üç temel kuralı; “sağlık, güvenlik, hız”. Proje taşımacılığı bu üç kuralı da kusursuz şekilde uygulamayı başarmaktadır. Sürücüler kask, gözlük, eldiven ve çelik burunlu ayakkabı giymeli ve uygun eğitime sahip olmalıdır. Standart dışı boyutlardaki tüm yüklerin karayolu ve kombine taşımacılık ile varış noktasına en güvenli ve hızlı bir şekilde taşınmalıdır. Bu yüklere uygun özel treyler ve traktörler ile lider araçlarla birlikte taşınması gerekir. Diğer ihtiyaçlara göre olası standart bilet, montaj ve destek hizmetlerinin alınması gerekir.

Whatsapp
Cansu DEMİRCİ
Cansu DEMİRCİ
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?